Share:
 

University of Newcastle Cricket Club

Representative Players

 

First Class

 

Grant Stewart- Kent

 

Australian Under 17's

 

Aaron Alley- 1998/99

Mark Faraday- 2000/01

 

NSW 2nd XI

 

Robert Wilkinson- 1972/73

 

NSW Colts

 

Robert Wilkinson- 1972/73

 

NSW Under 19's

 

Glenn Prouten- 1992/93

Mark Faraday- 2001/02

 

NSW Under 17's

 

Todd Campbell- 1993/94 (c)

Nathan Middlebrook- 1994/95

Aaron Alley- 1998/99

Mark Faraday- 1999/00, 2000/01 (c)

 

Northern NSW/ NSW Country

 

Col Whitehead- 1958/59

Doug March- 1963/64, 1964/65

Peter Dodd- 1970/71

Steven Tarbox- 1970/71

Robert Wilkinson 1972/73

David Willett- 1976/77, 1977/78

Andrew Butler- 1981/82, 1982/83, 1984/85

Cameron Ross- 1981/82

David Johnston- 1982/83

Robert Merlo- 1989/90, 1991/92

Paul Dyson- 1991/92

Josh Bennett- 2012/13

Grant Stewart- 2015/16

 

NSW Country Colts

 

Craig McEntyre- 1983/84

Tony Fort- 1985/86, 1986/87, 1987/88

Chris Rudd- 1986/87

Paul Dyson- 1989/90, 1990/91, 1991/92 (c)

Robert Merlo- 1989/90

Geoff Cooke- 1989/90

Glenn Prouten- 1993/94

Aaron Alley- 1998/99

Nathan Ward- 2005/06

 

NSW Country Under 17's

 

Todd Campbell- 1992/93 (c)

Aaron Alley- 1998/99

 

NDCA Senior Representative Team

 

John Rogers- 1956/57

Col Whitehead- 1958/59, 1959/60, 1967/68, 1968/69, 1969/70, 1971/72

Royce Levi- 1962/63

Doug March- 1963/64, 1964/65, 1965/66

Kevin Gilbert- 1963/64, 1964/65

Derek Rogers- 1963/64, 1965/66

John Archibald- 1965/66

Steven Tarbox- 1969/70, 1970/71

Peter Dodd- 1970/71, 1971/72

Robert Wilkinson- 1972/73

Jeff Andrew- 1975/76, 1979/80

David Willett- 1976/77

Tim Curran- 1980/81, 1981/82

Andrew Buttler- 1983/84

Craig McEntyre- 1983/84

Bill Wileman- 1983/84

Chris Rudd- 1984/85, 1986/87

Tony Fort- 1985/86, 1986/87, 1987/88

Robert Merlo- 1987/88, 1988/89, 1989/90, 1991/92

Paul Dyson- 1989/90, 1990/91, 1991/92

Geoff Cooke- 1990/91

John Hill- 1990/91

Robert Faraday- ??

Stephen Phillips- 2009/10

Josh Anderson- 2010/11

Kurt Neely- 2010/11, 2011/12

Luke Bird- 2011/12, 2013/14

Josh Emerton- 2012/13

Josh Bennett- 2012/13

Tim Prescott- 2014/15

Grant Stewart- 2014/15, 2015/16

Matthew Gawthrop- 2015/16

Luke Stewart- 2015/16, 2016/17

James Rushford- 2016/17, 2017/18

 

NDCA Colts

 

John Rogers- 1956/57

Col Whitehead- 1957/58, 1958/59

Alan Andrews- 1958/59 (c)

Ken Clifford- 1960/61, 1961/62

Terry Collins- 1961/62

Kevin Gilbert- 1961/62, 1963/64

Derek Rogers- 1963/64, 1964/65

Doug March- 1964/65 (c)

Graham Faraday- 1964/65

Steven Tarbox- 1968/69

Harry Melville- 1968/69, 1969/70

Peter Dodd- 1969/70, 1970/71 (c)

Robert Davidson- 1969/70

Robert Baker- 1970/71, 1971/72 (c)

Robert Wilkinson- 1972/73 (c)

Andrew Butler- 1980/81, 1981/82, 1982/83, 1984/85

Cameron Ross- 1981/82

Craig McEntyre- 1983/84

Tony Fort- 1985/86 (c), 1986/87, 1987/88

Chris Rudd- 1986/87

Iain Robertson- 1987/88

Robert Merlo- 1988/89, 1989/90 (c)

Paul Dyson- 1989/90, 1990/91 (c), 1991/92

Geoff Cooke- 1989/90, 1990/91

Todd Campbell- 1993/94, 1994/95

Glenn Prouten- 1993/94

Rhys Soper- 1993/94

Aaron Alley- 1998/99

Matthew Foreman- 2002/03 (c)

Nathan Ward- 2005/06

Kurt Neely- 2009/10 (c), 2010/11

Josh Bennett- 2010/11

Jake Moore- 2013/14

Mitchell Lole- 2018/19, 2019/20

 

NDCA Under 19's Representative Team

 

Bill Gates- 1966/67

Craig McEntyre- 1981/82

Tony Fort- 1984/85

Paul Dyson- 1988/89

Petar Sredojevic- 1990/91

Glenn Prouten- 1990/91, 1991/92

Matthew Hodges- 1991/92, 1992/93

Darren Herbert- 1991/92

Robert Faraday- 1992/93

Daniel Beckett- 1992/93, 1994/95

Rhys Soper- 1992/93

Todd Campbell- 1993/94, 1994/95

Dominic Wilkinson- 1993/94

Greg Burgess- 1993/94

Anthony Walshe- 1994/95

Aaron Alley- ??

Mark Faraday- ??

Tim Northey- ??

 

NDCA Under 17's Representative Team

 

Glenn Prouten- 1988/89, 1989/90

Robert Faraday- 1991/92

Todd Campbell- 1992/93, 1993/94

Daniel Beckett- 1992/93

Nathan Middlebrook- 1994/94

Aaron Alley- 1998/99 (c)

Mark Faraday- ??

Tim Northey- ??

Jake Moore- 2011/12

 

NDCA Under 16's Representative Team (Bradman Cup)

 

Aaron Alley- 1997/98

Tim Northey- ??

Tahir Pervez- ??

Jake Moore- 2010/11

Vali Graham- 2018/19

 

NDCA 2nd Grade Representative Team

 

Ken Pilgrim- 1963/64 (c)

 

NDCA 3rd Grade Representative Team

 

Kevin Gilbert- 1959/60

Jim Miller- 1961/62

Robert Davidson- 1965/66

 

Australian Universities XI

 

Royce Levi- 1962/63

Doug March- 1965/66

Steven Tarbox- 1967/68, 1969/70

Col Whitehead- 1969/70

Robert Baker- 1971/72

Frank Breglec- 1971/72

Robert Wilkinson- 1972/73

Jeff Andrew- 1975/76

Peter Briggs- 1975/79

Peter Fleming- 1978/79

Cameron Ross- 1982/83

Petar Sredojevic- 1990/91

Sheridan Cox- 1991/92

Grant Stewart- 2015/16

Events